Popis

Motýli v rozpětí 35–40 mm. Přední křídla dospělců jsou téměř jednobarevná rudohnědá, s nejasnými příčkami. Vlnovka na křídlech je vždy nápadná, čistě bílá s ostrým W. 
Vajíčka zelená, polokulovitá, žebrovaná. 

Housenky jsou různě zbarvené, žlutohnědé až rudohnědé na hřbetě se třemi podélnými čarami mezi nimiž jsou čtyři bílé, černé kroužkované tečky, které na hrudních článcích tvoří příčnou řadu.

Kontaktujte nás

Housenky je možné zaměnit s housenkami jiných můr.

můry zelné (Mamestra brassicae)

osenice polní (Agrotis segetum) 

kovolesklec gama (Autographa gamma)

Polyfágní škůdce. Vyvíjí se na lebedě a merlících. Ze zelenin se vyskytuje zejména na brukvovité zelenině, salátu, rajčatech, včetně skleníkových, dále na chmelu, hrachu a chřestu.

Mladé housenky skeletují listy, starší vykusují do listů otvory a zažírají se do hlávek. Při přemnožení mohou způsobit holožíry. Napadené rostliny jsou znečištěny řídkým trusem, poškození může být vstupní branou původců chorob.

Motýli se živí nektarem. Vytváří 2 generace, ve vyšších polohách pouze jednu. Motýli 1. generace létají od konce dubna do června, 2. generace od konce července do začátku října. Přezimuje kukla v půdě. Samice klade až 1 100 vajíček ve skupinách po 50–150 kusech na rub listů, mohou být i v několika řadách nad sebou. Vajíčka 24–48 hodin před líhnutím housenek šednou (je vidět tmavá hlava). Vývoj vajíček trvá v závislosti na počasí 7–14 dní. Žír larvy provádějí v noci, ve dne se skrývají pod listím a hroudami zeminy. Housenky mohou mít různou barvu od světle hnědé po tmavou. Housenka se kuklí v půdě do 10 cm.

V zelinářských oblastech je méně významný škůdce brukvovité zeleniny, cukrové řepy a salátu.

Přímé metody monitoringu
Výskyt dospělců se sleduje pomocí světelných lapačů. Možno využít data sítě světelných lapačů ÚKZÚZ. Feromonové lapáky nejsou dostatečně účinné a nelze je doporučit do pěstitelské praxe. 
Výskyt vajíček a housenek se začíná sledovat vizuálně týden po první letové vlně ve světelném lapači a pokračuje se v týdenním intervalu až do konce výskytu motýlů.
Prognóza výskytu
Na přemnožení housenek může mít vliv počasí: 

  • teplé a sušší léto a počátek podzimu optimální teploty 20-25°C,
  • teploty pod 10°C a kolem 30°C jsou nepříznivé,
  • ve vlhčím počasí výrazný úhyn vajíček,
  • vlhká mírná zima či mrazivá zima přezimování nevadí!

Dále je možné vycházet z četnosti náletů imág do lapače ve sledovaném období příslušného roku. Dosáhne-li nálet víceletého průměru či je menší, ke škodám s velkou pravděpodobností nedojde. Je-li vyšší lze očekávat následné škody a to tím větší, čím více byl překročen víceletý průměr.
 

Prahy škodlivosti

  • 10 % napadených rostlin (5 % u květáku).

Provádění ochranných opatření
Nechemické metody ochrany rostlin
Jedná se o metody regulace škodlivých organismů, při nichž se nevyužívá průmyslově vyrobených syntetických pesticidů. Do této skupiny lze zařadit i fyzikální či mechanické metody ochrany, které se mohou překrývat s preventivními opatřeními uvedenými výše. Většina nástrojů nechemické ochrany je kompatibilní se systémy ekologického zemědělství nebo integrované produkce (mimo GMO).

Biologická a biotechnická ochrana
Při zjištění letu motýlů se od začátku kladení vajíček provádí dvě až tři aplikace drobněnek rodu Trichogramma, které lze kombinovat s postřikem biopreparáty na bázi Bacillus thuringiensis nebo B. cereus. 

Aplikace Trichogrammy a dávka
Na začátku kladení vajec 200.000 – 350.000 jedinců/ha, max. 3 dávky v rozmezí 7 – 14 dnů.