Popis

Motýl v rozpětí křídel 40–48 mm, s předními křídly fialově šedými s tmavším středním pásem a lemem, uprostřed se stříbřitě lesklou skvrnou ve tvaru písmene gamma. 

Vajíčka jsou kalně bílá se zeleným odstínem, téměř kulovitá, na spodní straně mírně zploštělá, na povrchu s 32–36 příčnými žebérky. Šířka vajíček 0,5–0,6 mm a výška 0,4 mm. 
Housenky jsou převážně zelenavé na hřbetě s šesti tenkými bílými nebo žlutými, někdy dvojitými podélnými čarami mezi nimiž jsou kroužkované bradavky. Po bocích probíhá žlutavá čára, pod níž leží bílé, černé vroubené průduchy. První dva páry pošinek chybí. Při lezení ohýbají tělo do oblouku (píďalkový pohyb). Dorůstá délky až 40 mm.

Kontaktujte nás

Imago lze zaměnit s motýly jiných druhů kovoleskleců

kovolesklec Autographa mandarina
v České republice se zatím nevyskytuje, nejblíže Polsko.

kovolesklec brusnicový
v rozpětí křídel 34–42 mm, přední křídla fialově šedá s purpurově hnědým nádechem, třásně zadních křídel málo zřetelně kostkované, na zadních křídlech lze definovat zhruba ve středu křídla úzký šedý pruh.

kovolesklec hluchavkový
v rozpětí křídel 35–42 mm, přední křídla červenohnědá, třásně zadních křídel jednobarevné.

 

Hospodářsky významné rostliny: mák, len, konopí seté, řepa, slunečnice, luskoviny, brambory, polní zelenina, paprika, rajče, jetel, plevelné rostliny (pampeliška, jitrocel, lopuch, pcháč aj.), okrasné rostliny (např. zástupce rodů hledík, hvozdík, listopadka, muškát a pěnišník sect. Tsutsusi).

Příznaky poškození/napadení
Listy drobně skeletovány nebo s okénkovým žírem. Později do listů vykousány nepravidelné otvory, okrajové výkusy, často plýtvavý žír. Mladé rostliny na povrchu půdy bývají překousány.
Možnost záměny poškození/napadení
Stejné poškození způsobují housenky osenic. Častá bývá záměna poškození s požerky slimáků.
 

Nejpočetnější je motýl v první polovině léta, nejvíce v červenci a srpnu. Samice kladou až 500 vajíček, po 1–3 kusech na spodní stranu listů v okrajovém pásu listů 30–40 mm širokém. Vývoj vajíček trvá 3–7 dnů, housenek 16–25 dnů, kukel 6–13 dnů, vývoj celé generace 25–45 dnů. Během roku má v našich podmínkách 2–3 generace. První generace se vyskytuje od května do června, druhá generace se objevuje od konce června do srpna a třetí od srpna do října. Početnost generací je během léta zvyšována příletem dospělců z jižní Evropy. V našich podmínkách může přezimovat pouze 1. a 2. instar housenek, který je nejodolnější na nízké teploty, snáší teplotu do -12 °C, 4. a 5. larvální stupeň snáší pouze -4 °C, kukla snáší -14 °C, motýli hynou při -8 °C.
Kovolesklec gama je teplomilný a vlhkomilný motýl. Pro vývoj jsou nepříznivá krátká studená léta.

Přeletuje z jižní Evropy, v některých rocích se přemnožuje a způsobuje holožíry, které snižují výnosy napadených plodin. Gradace bývají krátkodobé.

Přímé metody monitoringu

cukrovka a krmná řepa: 

  • Výskyt housenek se sleduje vizuálně na 100 rostlinách v různých místech porostu. Zaznamenává se průměrný počet listů cukrovky a počet housenek škůdce. 
  • Motýl je lákán světelnými lapači. 

jahodník, maliník a ostružiník: 

  • Motýl je lákán světelnými lapači.

Prognóza výskytu
Krátkodobá prognóza
Předpověď škodlivého výskytu je možná pro daný region podle porovnání letové aktivity kovolesklece gama ve sledovaném roce a průměrnými odchyty v předchozích letech v síti světelných lapačů ÚKZÚZ, nebo námi dodaných.
Rozhodování o provedení ošetření

Prahy škodlivosti
cukrovka a krmná řepa:  

  • 0,1 housenky v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 2)
  • 0,5 housenky v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 7) 
  • 3 housenky v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 12) 
  • 16 housenek v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 17) 
  • 23 housenek v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 20) 
  • 24 housenek v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 23) 
  • 25 housenek v průměru na 1 rostlinu (průměrný počet listů cukrovky: 25) 

jahodník, maliník a ostružiník: 

  • Není stanoven.

Nechemické metody ochrany rostlin
Jedná se o metody regulace škodlivých organismů, při nichž se nevyužívá průmyslově vyrobených syntetických pesticidů. Do této skupiny lze zařadit i fyzikální či mechanické metody ochrany, které se mohou překrývat s preventivními opatřeními uvedenými výše. Většina nástrojů nechemické ochrany je kompatibilní se systémy ekologického zemědělství nebo integrované produkce (mimo GMO).
Biologická a biotechnická ochrana
Při zjištění letu motýlů se od začátku kladení vajíček provádí dvě až tři aplikace drobněnek rodu Trichogramma, které lze kombinovat s postřikem biopreparáty na bázi Bacillus thuringiensis nebo B. cereus. 
Aplikace Trichogrammy a dávka
Na začátku kladení vajec, nebo, když je počet housenek první generace více jak 5 jedinců na m2  100.000 – 150.000 jedinců/ha, max. 2 dávky v rozmezí 6 – 12 dnů.